Történelem

Üldöző vadászpilóta: A Kassa elleni támadást „saját jelzésű” bombázók hajtották végre, Románia felé menekültek el

II. világháborús vadászpilóták jártak Csilizpatason

 

 

 

 

November 6-án nem mindennapi előadásokra került sor a dunaszerdahelyi járásbeli Csilizpatason.

Csilizpatason.

II. világháborús vadászpilóták jártak Csilizpatason

Frankó Endre főhadnagy és vitéz Szentiványi János alezredes (Fotó: Paraméter)

A helyi Csemadok alapszervezetének köszönhetően a csallóközi településre látogatottak a Magyar Királyi Honvéd Légierő Puma-osztagának két vadászpilótája, a 93 éves vitéz Frankó Endre főhadnagy, és a 97 éves vitéz Szentiványi János alezredes. A II. világháborút megjáró pilóták remek egészségnek örvendenek, és majdnem másfél órán keresztül tartották lázban a csilizpatasi kultúrházba összegyűlt hallgatóságot.

Vitéz Szentiványi János éppen Kassán szolgált, amikor 1941. június 26-án a várost egy rejtélyes, máig tisztázatlan bombatámadás érte.

Osztagát azonnal riasztották, perceken belül a levegőben voltak, hogy elkapják az ellenséges gépeket, ám a levegőben meglátták rajtuk a „saját jelzést”, tehát kiderült, hogy szövetséges gépekről van szó.

A történészek máig nem tudják teljes bizonyossággal alátámasztani, hogy a támadást ki követte el Kassa ellen, azonban Vitéz Szentiványi János meggyőződése az, hogy a támadást a magyarokkal szövetséges románok hajthatták végre. A gépeket végül nem fogták el, a bombázók pedig délnek – Románia felé – indulva hagyták el a térséget.

„Úgy szálltam le a géppel, hogy még a fűszálak sem görbültek a reptéren” – mondja Szentiványi, utalva arra, milyen finoman kellett landolnia, hogy a bomba már csak véletlenül se essen ki a gépből, akkor ugyanis biztosan felrobbant volna.

„Benzincsap nyitva, gyújtás bekapcsolva, kiegyenlítőmű kissé faroknehéz, jól be vagyok kötve, szemüvegen keresztül jól látok, irány!”

– idézte fel precízen a 93 éves vitéz Frankó Endre azt az ellenőrző szöveget, amely minden felszállás előtt el kellett mondani. A nyugalmazott főhadnagy még diákként, a háború előtt minden egyes nap gyalog indult útnak Egerből Gyöngyösre (50 kilométer) és vissza, hogy repülhessen – ez is jelzi elhivatottságát.

„A legjobbra emlékszem csak. Vége lett a háborúnak.”

A második előadást Vári Gyula, háromszoros katonai műrepülő világbajnok vadászpilóta tartotta, aki nem először járt Csilizpatason, ugyanis augusztusban részt vett a helyi Csemadok Fesztiválon is, ahol műrepülést is bemutatott Jak-52-esével.

Vári Gyula elmesélte, hogyan lett belőle pilóta, bemutatta a vadászpilóták sisakját és felszerelését, és levetítésre kerültek a katonai műrepülő világbajnokságokon bemutatott műrepüléseinek legizgalmasabb pillanatai is. A pilóta, aki háromszor bizonyult a világ legjobbjának a katonák között, megosztotta a közönséggel a ’90-es évek végén róla készült dokumentumfilm egyes kulisszatitkait – például azt, hogyan hiúsultak meg a legizgalmasabb manőverek felvételei, amikor az operatőr „rosszul lett” a MiG-29-esben.

A vasárnap délutáni-koraesti, összesen háromórás program során a közönség figyelme egy pillanatra sem lankadt, az egybegyűltek minden szereplőt heves tapssal díjaztak. A szervezők nevében Darnai Bálint mindenkinek megköszönte az érdeklődést, és biztosított minden résztvevőt arról, hogy a jövőben továbbra is szeretnék hasonló programokkal felpezsdíteni a helyi kulturális életet.

Még szintén kedvelheted...