Történelem

Rejtélyek: Miért is tört ki valójában a II.Világháború?

Rejtélyek: Miért is tört ki valójában a II.Világháború?

2015.09.06

Rejtélyek: miért tört ki valójában a második világháború?

Németország 1941. június 22-én négymillió katonával, háromezerötszáz harckocsival és négyezer repülőgéppel – megtámadta a Szovjetuniót. De pontosan miért is?

A támadás után nem sokkal később Hitler kiadta az úgynevezett Komisszár-parancsot: a szovjet politikai tiszteket nem hadifogolyként kell kezelni, hanem agyonlőni. Sztálin ukáza: létre kell hozni speciális belügyi alakulatokat, s a Vörös Hadsereg vonalai mögé telepíteni, hogy megakadályozzák a vöröskatonák visszavonulását, ha kell, fegyverrel is. Egy másik sztálini parancs arról szólt, hogy az a katona, aki megadja magát vagy hadifogságba esik, hazaárulónak tekintendő és a családját is meg kell büntetni. A vöröskatonák „Zá Rágyiná, zá Sztálinu – a hazáért, Sztálinért” kiáltással rohamoztak.

Sztálin és a kémek

A Szovjetuniónak jó hírszerzői voltak – igaz, a legismertebbek közül egyik sem volt szovjet. A magyar Radó Sándor – fedőnevén: Dóra – 1941 áprilisában Svájcból jelezte a moszkvai központnak, hogy mikorra várható Németország Szovjetunió elleni támadása. Igaz, Radó akkor egy hetet tévedet, hiszen június 15-ét jelölte meg, ám nem sokkal később ezt a hibáját kijavította és pontosan megadta a dátumot: június 22. Pontos dátumot jelzett a Japánban tevékenykedő másik hírszerző, Richard Sorge is. Sztálin azonban nem hitt nekik.

Néhány évvel korábban azonban hitt a hírszerzésnek – persze nem a szovjetnek, hanem a csehszlováknak. Hitler ugyanis nem 1941-ben határozta el, hogy megtámadja a bolsevik államot, hanem már évekkel korábban. Hitlernek sikerült csőbe húznia a csehszlovák állami vezetést, nevezetesen Edward Beneš köztársasági elnököt, azzal, hogy hamis információkat szivárogtatott ki neki arról, hogy szovjet tábornokok és marsallok adatokat szolgáltatnak ki a német hírszerzésnek a Vörös Hadseregről. Azokban az években Csehszlovákia és Szovjetunió között – úgymond – jó viszony volt és Beneš tájékoztatta Sztálint arról, hogy milyen információkhoz jutott.

 

Még szintén kedvelheted...