Dachauba hurcolt magyar úr, aki felszólalt a zsidótörvények ellen
Mit lehet tudni nemes baráti Huszár Aladár családi hátterétől, származásáról és gyermekkoráról?
Huszár Aladár tehetős középnemesi családból származott, az Ipoly északi oldalán Ipolybalogon született. A család mindkét ágról katolikus volt, számos képviselőt, vármegyei követet, jegyzőt, fő,- és alispánt, szolgabírót találunk közöttük, akik a vármegyei tradíciókon túl a nemzeti progresszió mellett is kiálltak. Édesanyja, Blaskovich Jolán szellemisége, fanatikus magyarság szeretete, szociális érzékenysége fia világnézetét egész életére meghatározták.
Harcolt az első világháborúban. Milyen kitüntetéseket, érdemeket szerzett?
1914 júliusában vonult be az I. honvédhuszárezredhez, 1915-ben vezényelték a bukovinai, galíciai frontra. Járőr,- és felderítőszolgálatban különösen kitűnt, kétszer is megsebesült. A hadvezetés értékelte a haditetteket, Huszár hadidíszítményes katonai érdemkeresztet, ezüst és bronz katonai érdemérmet, Károly csapatkeresztet, sebesülési érmet, II. oszt. német vaskeresztet is kapott.
Majdnem megölték 1919-ben Balassagyarmat védelmekor. Mi történt pontosan?
Huszár Aladár, mint vármegyei jegyző újra elfoglalta hivatalát Balassagyarmaton, azonban hetek múlva már megtörtént a város cseh megszállása. Január végén a helyi vasutasokkal, civilekkel megerősített kis létszámú fegyveres alakulat kiszorította a várost megszálló cseh kontingenst. A megostromolt laktanyában Huszár élete is veszélyben forgott, de végül sikerült megmenekülnie.
1920-tól Nógrád-Hont, 1923-tól Esztergom-Komárom, 1928-tól Győr-Moson-Sopron vármegyék főispánja is volt. Minek köszönhető ez a szédítő karrier az Ipoly-mentéről?
Ambiciózus és tapasztalt politikusból, államigazgatási vezetőből bőséges választék állt a Horthy-kor vezetői részére, de kevesek voltak, akik a megbízhatóságot, nemzethűséget, politikai tapasztalatot, szavahihetőséget, szakmai hozzáértést, személyes népszerűséget, olyan mértékben ötvözni tudták, mint Huszár. Ezt a fenti tulajdonságainak, képességeinek köszönheti.
Németellenessége miben mutatkozott meg? Hogyan sodródott el a kormányzattól és marginalizálódott végül a magyar ellenállásnál?
Huszár a nemzeti függetlenség tiszteletét és akarását egész életútján elkísérte. A II. világháború alatt a szélsőjobboldal ellen írt sajtócikkeket, polemizált velük. Bár nem szakított nyíltan a kormányzattal, folytatta a polgári mozgalmakkal való kapcsolatkeresést, így a kiugrási iroda és Bethlen, Bajcsy körébe került. Az ellenállás és a polgári politikusok közti óvatos távolság végül Huszár marginalizálódásához vezetett.
Volt-e valami jellemző esemény, kapcsolata a zsidókkal, izraelita egyházzal?
Huszár több alkalommal hangsúlyozta, hogy támogatására az izraelita egyház is mindig számíthat, ha lelkiségében azonosul a nemzeti célokkal. Főpolgármesteri ideje alatt a kitüntetések eljárási rendjében szinte pozitív diszkrimináció volt a jellemző e téren. A második világháború alatt Huszár kifogásolta a védtelen zsidóság elleni verbális hadjáratot, és hozzájárult a második zsidótörvény ellen készült kiadványhoz is.
Mit tudunk az elhurcolásáról és a haláláról?
1944. április 3-án a Gestapo letartóztatta Huszár Aladárt, és 1944 novemberében szállították Dachauba. Iratokból kiderült, hogy a lágerben hunyt el fertőző betegségben 1945. február 4-én.
Hogyan őrzik az emlékét ma szülőföldjén vagy máshol?
Balassagyarmat városa, ahonnan Huszár indult közéleti pályájára, 2009-től utcát nevezett el róla, és 2015-ben múzeumot és kiállítóhelyet nyitott abban a villaépületben, ahol Huszár és családja élt. Az épület falán emléktáblát is elhelyeztek a városvédelem 100. évfordulójára.