Aki sohasem vesztett csatát – A nagyvázsonyi polgármester a Kinizsi-vár őrzője
Úgy harcolt, mint egy farkas: ravasz, gyors és könyörtelen volt, és sohasem vesztett csatát. Kinizsi Pál legnagyobb hőstette a kenyérmezei győzelem, ahol Hunyadi Mátyás parancsára Báthory Istvánnal közösen megvédi Erdélyt a töröktől, és ezzel egy emberöltővel később, a 150 éves megszállás alatt a magyarságot a kipusztulástól. Fábry Szabolcs, Nagyvázsony fideszes polgármestere szerint részben ennek a győzelemnek köszönhetjük a magyar államiság fennmaradását. Fábry Szabolccsal beszélgetünk, akinek, mint a Kinizsi-vár őrzőjének egyik fő feladata Mátyás király és zseniális tábornokának hagyományát fenntartani.
Kinizsi Pálnak sem a születési helyét, sem az idejét nem tudjuk – kezdte Fábry Szabolcs. Annyi bizonyos, hogy valahol a Nagy-Magyarország területén. Már abban a korban is létezett a Sajó mentén két „Kinizs” nevű település (Kiskinizs és Nagykinizs), ami igen valószínű születési hely. Ám Biharban is magukénak tudják Kinizsi Pált, mert vannak olyan adatok, hogy esetleg mégse Felső-Magyarországról származna. Továbbá vannak olyan elképzelések, amelyek szerint Kinizsi Pál Máramaros vármegyében látta meg a napvilágot. Annyi biztos, hogy voltak máramarosi birtokai: az ottani sóbányák kitermelési jogát kapta meg a királytól a kimagasló szolgálataiért cserébe. Ezen kívül még voltak Szolnok megyei birtokai, és a Temességben is voltak uradalmai. Érdekes még, hogy a családi címere kísértetiesen hasonlít a székely címerhez.
Nemesi származású volt, vagy paraszti sorból emelkedett ki, mint ahogy a legenda tartja?
Szinte biztos, hogy kisnemes volt, bár Mátyás király politikájába belefért, hogy polgári vagy paraszt származású embereket emelt fel magas állami vagy egyházi hivatalba. Gondoljunk csak Bakócz Tamásra, aki egyenesen paraszti származású volt, és esztergomi érseki rangig vitte, vagy Magyar Balázsra, aki pedig kisnemesi sorból emelkedett ki és a seregek fővezére lett. Vagy éppenséggel említhetjük Thurzó Eleket, aki a világon először kidolgozta azt az eljárást, amely révén a besztercebányai rézből ólom segítségével ki lehetett vonni az ezüstöt, és a király hálájának jeléül megtette országos kincstartónak. Corvin Mátyás tudatosan törekedett arra, hogy hozzá hű kis- és középnemesekből csináljon főnemeseket és országos méltóságokat. Ma ezt úgy mondanánk, hogy kisvállalkozókból lesznek nagyvállalkozók.
Kinizsi mennyire volt tehetséges?
Kinizsi Pál annyira tehetséges volt, hogy egyszer sem vesztett csatát. Igaz, írni-olvasni sem tudott, ennek ellenére kiváló stratéga volt. Kassai vitézként tűnik fel és számtalan csatában veszt részt. Hamarosan felfigyelnek az erejére és a hadvezéri képességére. Olyan volt, mint a farkas. Néhány pillanat alatt képes volt eldönteni egy szituációban, hogy mi a legelőnyösebb taktika. Gyors volt és könyörtelen. Ehhez kiemelkedő intelligenciára volt szükség. Részt vesz Mátyás felvidéki hadjárataiban, amikor a huszita Giskra ellen harcol, majd elkíséri az urát Morvaországba és Sziléziába. A karrierjének másik alapja a házassága volt, hiszen elveszi a seregek akkori parancsnokának, Magyar Balázsnak a lányát, Magyar Benignát.
Mikor lesz főnemes, és mikor tesz szert országos méltóságra?
Felemelkedésének egyik legfontosabb állomása, vagyonának további gyarapodása 1479. október 13-hoz köthető. Ekkor volt a kenyérmezei csata, és azután válik az ország egyik legnagyobb birtokosává. Jutalmul megkapja a temesi bánságot, és ekkorra már birtokosa Nagyvázsonynak is. Ez a birtok a koronára szállt, mert a korábbi tulajdonosok, a Vezsenyi család kihaltak. Az ő végzetükről keveset tudni: nem tudni, árulás, kihalás, vagy a királyhoz való illojalitás miatt vesztik el Vázsonyt. Annyi biztos, hogy hamarosan Kinizsi Pál tulajdonába kerül.
Mentora, Hunyadi Mátyás halála után ő is néhány éven belül meghal. Hol halt meg és mit tudunk ennek a körülményeiről?
Kinizsi Pál 1494-ben hunyt el, özvegyül hagyva Benignát. Nándorfehérváron lesz rosszul, ott kap agyvérzést. Még szinte lebénulva levezényel egy győztes csatát, és mai Székelykevével szemben, Szendrő várától nem messze hal meg. Holttestét Ulászló király szállíttatja haza Nagyvázsonyba.
Legnagyobb diadala a kenyérmezei csata, amelyben tönkrever egy igen erős török sereget. Miként értékeli az újkor ezt a csatát?
A török-magyar harcokban azért fordulópont 1479, mert az ellenség nemcsak fosztogató és megfélemlítő szándékkal érkezik ekkor, hanem konkrétan hódítani akart Erdélyben. A kenyérmezei győzelemnek éppen ez a jelentősége! Megmenti Erdélyt a töröktől. Alig telik el majd egy emberöltő, és Mohács után majdnem az egész Belső-Magyarországot megszállja a török. Ez így is marad 150 évig, ami alatt ennek az országrésznek a lakossága megtizedelődik.
Kinizsi Pál a történelmi Magyarország egyik kulcsfigurája. Mai utódai a Kárpát-medencében miként ápolják az emlékét?
Létrehoztunk egy Kinizsi Szövetséget, amelynek jelenleg kilenc Kárpát-medencei közösség a tagja. Olyan településekről van szó, amelyekhez Kinizsi Pál életútja valamilyen módon kapcsolódik. Ezek jellemzően szórvány magyar közösségek, mint például a már említett al-dunai Székelykeve. Vagy akár Csernakeresztúr Kenyérmező mellett, de ide tartozik a Bánátban a pancsovai magyarság.