A magyar megújulás útja

Trianon 100: De facto Monarchia, és ami helyette lehetne

Itt az új HTML struktúra a cikk törzsszövegével:

Trianon 100: De facto Monarchia, és ami helyette lehetne

Trianon 100: De facto Monarchia, és ami helyette lehetne

Illene, hogy írjunk, magyar közéleti oldalként, Trianon cikket. De mi az, amit többféleképpen ne írtunk volna már meg? Ilyen szempontból még kapóra is jön a koronavírus-pánik, mert megmutatja, hogy mennyi, sokkal aktuálisabb dolog van a trianoni tragédiánál. Egyben megmutatja, hogy már egy ideje nem is Trianon a legnagyobb baj, hanem az, hogy még mindig nem dolgoztuk fel.

Tehát ha a legfontosabb dolgot kell kiemelnünk: bele vagyunk merevedve a gyászba, haragszunk a gyilkosokra, és nem lépünk tovább. Nem-nem soha. De nézzük meg egy kicsit ezt a mi tragédiánkat és tegyünk fel pár kérdést, amit nem szokás feltenni.

Mekkora tragédia Trianon?

A mi szempontunkból nyilván nagyon nagy, de ha megnézzük az európai határok változásait, különösen itt a régióban, be fogjuk látni, hogy ez egy a sok közül. Például a szerbek épp mostanában vesztenek el rengeteg ősi szerb földet, egész egyszerűen azért, mert már rég albánok laknak ott. De felhozhatjuk Kelet-Poroszországot és Sziléziát, Lengyelország felosztásait, Lvovot is Kalinyingrádot, Karéliát, Triesztet és Fiumét (közöttük Kopert, Transznyisztriát és a Krímet… talán ebből is látszik, hogy a viszonylag stabil Nyugat-Európa (bár erről az elszásziak és a tiroliak azért tudnának mesélni) és a mindenkori nagy Oroszország között az országhatár elég fluid dolog.

Mi az igazi tragédia Trianonban?

Két dologról kellene beszélnünk. Az egyik a kulturális sokkhatás, amiről nem fogok, mert mindenki más viszont arról beszél.

A másik összefügg az államhatárok fluktuációjával. Európának ez a középső sávja, a frank birodalom egykori keleti határa és a jóval később megszilárduló orosz birodalom között, sose tudott tartósan megszilárdulni. Nem alakult ki egy nagy nyugati szláv birodalom.

Azonban ez a közép-európai birodalom két irányból is terhelt. Egészen 1866-ig a Habsburgok (miként a magyar trónon több elődjük, így pl. Hunyadi Mátyás és Luxemburgi Zsigmond) a német-római császári cím, és így a nagy német egység keretében, abba integrálva képzelték el a közép-európai birodalmat. A másik irány ezzel összefügg: noha sok német élt akkoriban itt és a városokat döntően német vagy németes kultúra jellemezte, ez a terület döntően szláv.

Az Osztrák-Magyar Monarchia, minden bajával együtt elérte, hogy Közép-Európa nagy részén nagyjából egységes jogrend, közigazgatás, fizetőeszköz, kereskedelmi és műszaki normák érvényesültek. Vagyis létrejött az, ami előtte évszázadokon át csak próbált létrejönni.

Ezt a Monarchiát ráadásul dominanciaharc is áthatotta, amely Budapest és Bécs között folyt és amelybe egyre hangosabban kapcsolódtak be a szláv és román nemzeti mozgalmak. Megoldás pedig nem lett, és így mentünk bele abba a háborúba, amely a Monarchia számára semmi jót nem ígért.

Az Osztrák-Magyar Monarchia elég előrehaladott kísérlet volt ahhoz, hogy kicsit nem lehetett megbüntetni. Szét kellett módszeresen boncolni. Ezért futnak hülye helyen a határok, ezért van az összes keleti megyénk székhelye a román és az ukrán oldalon. El kellett érni, hogy nehogy valami tehetségesebb magyar vagy osztrák vezető újra integrálni tudjon.

Ez az igazi tragédia, ennek van most itt a 100. évfordulója. Bár igaza lenne azoknak akik szerint 100 év után „magától elmúlik Trianon” bár elmúlt volna, csak nem úgy, ahogy ők gondolják. De így, ahogy most csináljuk, nem is fog.

Még szintén kedvelheted...