Petőfi Sándor Szibériában

Petőfi NEM halt meg Segesvárnál! Sírjának feltárása

Petőfi NEM halt meg Segesvárnál! Sírjának feltárása

 

Petőfi Sándor Szibériában

A Petőfi Sándor-kutatás egyik legfontosabb kérdése, hogy vajon meghalt-e a költő az 1849-es segesvári csatában, vagy túlélte azt. A kérdés tisztázására a közelmúltban egy nemzetközi kutatócsoport fogott neki.

A síratás történeti háttere

Közismert, hogy Petőfi Sándor az 1849-es segesvári csatában tűnt el, holttestét nem találták meg. Ennek ellenére a kortársak nagy része biztosra vette a halálát. Magyarország első kultuszminisztere, Eötvös József még aznap megtette a szükséges lépéseket, hogy Petőfi temetése méltó keretek közt történjen.

  1. Petőfi holttestét a csatatéren kerestették.
  2. Meghirdették 100 arany jutalmat annak, aki Petőfi holttestét megtalálja.
  3. Nemzeti gyász bejelentését intézték el.

A 20. század elején aztán több olyan feltevés is napvilágot látott, amelyek szerint Petőfi nem halt meg a segesvári csatában, hanem Szibériába került, és ott élt tovább. Ezeket a feltevéseket a kutatók sokáig nem vették komolyan, mígnem a közelmúltban új információk kerültek elő.

A feltárt sír

A nemzetközi kutatócsoport a közelmúltban Szibériában, a Krasznojarszk közelében fekvő Koszogol falu temetőjében feltárt egy sírhelyet, amely nagy valószínűséggel Petőfi Sándoré lehet.

  • A sírban talált csontmaradványok alapján a sír tulajdonosa a költő életkorának megfelelő idős férfi lehetett.
  • Emellett a sírhelyen elhelyezett tárgyak, és a sír elhelyezkedése is arra utal, hogy az valóban Petőfi Sándoré.

A kutatócsoport jelenleg a DNS-vizsgálatok elvégzésén dolgozik, hogy végérvényesen megállapíthassák, valóban Petőfi Sándor sírját tárták-e fel.

Még szintén kedvelheted...