Csillagászat

Parazitaként pusztítják el saját galaxisukat a szupermasszív fekete lyukak

Parazitaként pusztítják el saját galaxisukat a szupermasszív fekete lyukak

2020.07.21.

A szakértőket régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy miként áll le a hatalmas galaxisok csillagformálódása.

Sandra Faber, a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem munkatársa és kollégái friss tanulmányukban egy új modellt mutatnak be, amely számos, a galaxisok szerkezetére, a szupermasszív fekete lyukakra, illetve a csillagformálódás megszűnésére vonatkozó megfigyelést magyaráz meg – számol be a Phys.org. A modell egy korábbi elképzelést igazol, mely szerint a galaxisok magjában fekvő hatalmas fekete lyukak „visszacsatolása” állíthatja meg az új csillagok születését. A szakértők a Hubble űrtávcső galaxisfigyelő programjának adatait elemezték.

Ahogy egy szupermasszív fekete lyuk elnyeli az anyagot, energia távozik a környező régiókba. Ez megzavarhatja a galaxis gázutánpótlását, és így gátat szabhat a csillagok létrejöttének. Faber szerint az egészet úgy kell elképzelni, mintha a szupermasszív fekete lyuk egy parazita lenne, amely idővel elpusztítja a gazdatestet.

A szakértők korábban is gyanakodtak a jelenség létezésére, eddig azonban nem tudták pontosan, mekkora fekete lyuk kell a csillagformálódás leállításához. Faberék a galaxis csillagainak tömegét, a rendszer átmérőjét, illetve a központi fekete lyuk tömegét vették alapul. A csapat arra jutott, hogy a nagyobb galaxisoknak tovább kell növekedniük, mielőtt a fekete lyuk elég nagy lesz a csillagszületés megszüntetéséhez.

Az új modell számos megfigyelésre magyarázatot ad. A modell alapján a szakértők arra következtettek, hogy az új égitestek születése akkor kezd leállni, amikor a fekete lyuk által kibocsátott energia nagyjából négyszer nagyobbá válik a galaktikus halóban található gáz gravitációs kötési energiájánál. Amikor az előbbi érték a utóbbi hússzorosává nő, a csillagformálódás teljesen megszűnik.

A kutatók kiemelték, hogy a jelenség fizikai okait nem sikerült feltárniuk. A friss eredmények ennek ellenére segíthetnek jobban megérteni a régóta kutatott folyamatot.

Még szintén kedvelheted...