Mi a legnagyobb tárgy az univerzumban?
Google fordítóprogram:
Mi a legnagyobb tárgy az univerzumban?
Kérdezte: David Blanchflower, Newcastle upon Tyne
Az univerzum legnagyobb ismert szerkezetét Hercules-Corona Borealis nagy falnak hívják, amelyet 2013 novemberében fedeztek fel. Ez az objektum egy galaktikus izzóspirál, a galaxisok hatalmas csoportja, amelyet gravitáció köti össze, körülbelül 10 milliárd fényévnyire.
A galaxisok ez a csoportja körülbelül 10 milliárd fényév hosszú; több mint kétszerese az előző rekordnak! A csillagászok meg tudták határozni a szerkezet méretét a galaxisok ebből a csoportból származó gamma-sugárzás (képen) feltérképezésével.
Valójában ez a tárgy olyan nagy, hogy ez kissé kellemetlen a csillagászok számára. A modern kozmológia azon az elvön nyugszik, hogy az anyagnak egyformán eloszlottnak kell lennie, ha azt elég nagy méretben tekintik. A csillagászok nem tudnak egyetérteni abban, hogy pontosan mi is ez a méretarány, ám minden bizonnyal sokkal kisebb, mint a Hercules-Corona Borealis nagy fal mérete. A hatalmas távolság azt is jelenti, hogy ez az objektum csak 4 milliárd évvel a Nagyrobbanás után létezett.
1,4 MILLIÁRD FÉNYÉVEN ÁT HÚZÓDÓ FALAT TALÁLTAK AZ UNIVERZUMBAN
Rátaláltak a világegyetem hatodik legnagyobb kozmikus struktúrájára a Párizs-Saclay Egyetem kutatói: a Déli-sarki Fal (South Pole Wall) nevű jelenség több ezer galaxison keresztül, 1,4 milliárd fényéves távolságon át húzódik.
A galaxisokat összetartó kozmikus háló feltérképezése a kozmográfusok feladata, akik általában a vöröseltolódás megfigyelésével állapítják meg a különböző távolságokat az univerzumban – ennek alapelve, hogy minél gyorsabban távolodik a Földtől egy objektum, annál messzebb van.
A francia kutatók azonban felturbózták a módszert: a galaxisok pekuliáris sebességét is figyelték, így a vöröseltolódás mellett a galaxisok gravitációs mozgása is segítette őket.
Ez azért fontos, mert így azokat a rejtett tömegeket is ki tudják szűrni, amelyek befolyásolják a galaxisok mozgását, és így megmutatják, hol található sötét anyag. Ennek segítségével a kutatócsoport 3D-ben tudta ábrázolni, hogy a Tejút fénye által kitakart területen hogy oszlanak el az anyagok.
A világegyetem legnagyobb ismert struktúrája a 10 milliárd fényéven át húzódó Herkules–Északi Korona Nagy Fal, amit 2013-ban fedezett fel a többek között Horváth István és Bagoly Zsolt vezette amerikai-magyar kutatócsoport.