Nem az atombomba kényszerítette térdre Japánt a II. Világháborúban
Nem az atombomba kényszerítette térdre Japánt a II. Világháborúban. A háború során az amerikai légierő már túl volt a világtörténelem legnagyobb várospusztításain, 68 japán várost bombáztak le. Hirosima bombázása csak egy volt a sok támadás közül, amely nem emelkedett ki a többi közül. A japán vezetők számára Hirosima nem volt döntő tényező, a megadás hátterében a Szovjetunió hadba lépése állt. A megadás közel sem az atombomba ledobása miatt történt, hanem azért, mert a japán vezetők elvesztették diplomáciai és katonai opcióikat a Szovjetunió támadása miatt. A történelemórákon elterjedt narratíva, miszerint az atombomba döntötte el a háborút, inkább a két fél érdekeinek megfelelt, mint az események tényleges lefolyásával.
Részletek:
- A japán kormány számára Hirosima bombázása nem volt egyedi vagy különleges esemény, mivel a nyár folyamán 26 japán várost támadtak az amerikaiak, közülük 8 akkora vagy súlyosabb károkat szenvedett, mint Hirosima.
- A japán vezetők folyamatosan érdektelenséget mutattak a városok pusztulása iránt, és a megadás hátterében a Szovjetunió hadba lépése állt, amely elvágta a diplomáciai és katonai opcióikat.
- Az atombomba narratíva politikai célokat szolgált mind Japán, mind az Egyesült Államok számára, nem pedig a tényleges események leírását.