Petőfi Sándor Szibériában

1939/ Sándor József könyve: ”Nemes Petőfi Sándor költőnk Szabadszálláson született és Szibériában halt meg.

Petőfi Sándor a Szibériai Barguzinban halt meg

II. RÉSZ:

PETŐFI SÁNDOR A SZIBÉRIAI BARGUZINBAN HALT MEG

HADIFOGOLYKÉNT?!?

     A  Petőfi születés-történet elmondásával a költő sorsával  való foglalkozásom itt azonban  még messze nem ért véget, s végig vezetvén a  Petőfi-születési hellyel kapcsolatos emberi méltóságon aluli vitát rátérnék az apámmal a szintén 60-as évek-béli gimnáziumi időszakomból való „Petőfi-kutató” beszélgetésünkhöz.  Apám tudta, amit tudott  Petőfi szabadszállási születéséről,  s ezt  immáron velem is megosztotta. Ám a gimnáziumban felkeltették érdeklődésemet a költő eltűnésével kapcsolatban  is. Az általános iskolában a  60-as évek első felében azt tanultuk, hogy  Petőfi haláláról  teljesen bizonyosat pontosan  nem  lehet tudni, mivel holtestét nem találták meg a Segesvár-fehéregyházi csatatéren, ahol nyoma veszett, viszont valószínűleg elesett , s a többiekkel együtt Őt is egy közös sírba temették el.  Ez nyilván egy fel nem oldott ellentmondás.

 petőfi

Foto: Segesvár- Petőfi eleste

kokárdaDe van itt egy  Petőfinek   egy másik csodás verse is, ami bizonyára nem véletlen maradt ki az  irodalmi olvasókönyveinkből, ami ugyan nem Petőfiről szól, hanem a címe: „ Rákóczi”. S ahogy az előbbi vers egy normális emberi érzet, ezen alábbi is lehet  ugyanúgy  az, s valószínű azért sem került be a versek közé, hogy a fiatal fogékony elméknek még csak eszébe se juthasson a Petőfi sírhely hollétének kérdése:

”  HAMVAIDNAK ELHOZÁSA VÉGETT/ ELZARÁNDOKOLNÁNK SZÍVESEN,

DE HOL TETTEK LE A FÖLDBE TÉGED?/HOL  SÍROD?/ NEM TUDJA SENKI SEM

  Ismervén apám ambiciózusságát közöltem Vele:  Az nem lehet, hogy ne találták volna meg holtestét, vagy valahol hadifogságban ne bukkant volna rá senki katonatársai közül, hisz  bármekkora harc is lehetett   ott,   valaki ne találta volna őt meg, vagy esetleg láthatták, hogy elhurcolja az ellenség fogságba.  Hosszú éveken át kutatták, s kutatják csontjait ma is hozzáértő szakemberek, de sajnos ő teljes egészében eltűnt, s a közös sírt, ahova kerültek az elesett katonák   csak ő miatta?!? nem bontják meg.  Érdeklődésem valahogy szöget üthetett apám a fejébe is, s aztán  néhány hónappal érdeklődésem után arcán örömmel egy könyvvel jelent meg, s  közölte, képzeljem el,  eldöntötte, hogy ő is megkísérel Petőfi eltűnésének utána járni, mert mintha  évekkel ezelőtt valakitől  azt hallotta volna  ő is , hogy Petőfi nem halt meg, hanem vagy az osztrákok, vagy az oroszok fogságába esett.  Gondolta, a kutatást itt először akkor még a falunkban, az egykori mezőváros Szabadszálláson kezdi.

 –    Látod fiam ! El sem tudod képzelni ,  milyen nagy öröm az nekem, hogy rábukkantunk erre a Petőfi-könyvre ! Nem azért első sorban ,hogy tudom magam is: van ilyen könyv Petőfi szabadszállási születéséről, hisz ebben én sok szabadszállásival együtt tökéletesen biztosak voltunk ,miszerint: itt született Petőfi, hanem, hogy így Te magad is leírva láthatod – én már  nagyvonalakban el is olvastam – hogy minden szinte pontosan úgy történt, mint ahogy a te dédnagyapád elmesélte nekem. A könyv egyébként a tekintetben nekem is új, hogy Petőfi fogságba hurcolásában magam se hittem, pedig, ha ez igaz, akkor bizony újra kell temetni őt, itt  itthon Szabadszálláson  a kiskunsági magyar szülőföldjébe.

    Az ezt követő 1-2 évben apám  egy kezdeményezést indított levélben a Magyar Tudományos Akadémia és más illetékesnek vélt szervek, majd a minisztériumok irányába.  Egyrészt,hogy   az illetékes szervek intézkedjenek afelől, hogy a legkülönbözőbb  kiadványokban  és hivatalos  dokumentumokban  a jövőben az  ilyen estekben  szabályozott módon javítsák Petőfi szülőhelyét.   Másrészt pedig, hogy  kontrollálják  le  a könyv szerzője által feltárt ill. felkutatott   tények alapján, hogy igaz-e az, miszerint Petőfit nem egy Segesvár melletti közös sírba temették el, hanem, mint az a könyvből kiolvasható és látható,  a szibériai Barguzinban lévő ALEXANDER  SZTYEPANOVICS PETROVITS névvel  és 1823-1856 életkorral megjelölt lefotózott síremlék alatt a magyar Petőfi Sándor nyugszik ? Sajnos azonban apámat  nem kis döbbenetünkre  többszöri kísérlete ellenére  válaszra sem méltatták. Abban az időben, a „70-es, „80-as években mást nem lehetett tenni, csak  e helyzetbe beletörődni.  Vagy a biztosan  várható  küzdelem „hadakozásairól”  dönteni. Apám azonban  úgy döntött, hogy  ez utóbbit nem vállalja  be.

     Az expedíció 1989-ben indult:  Kiszely István, az ismert  antropológussal, régészekkel, Balajthyval és Kérivel. Morvai vezette az expedíciót.  Barguzinban  meggyőződésük szerint megtalálták Petőfi sírját és csontvázát, azonban erről azóta is vita folyik tudományos berkekben.  Kéri Edit  egyébként 1989 végén megírta könyv alakban az expedíció történetét, „Petőfi Szibériában” címmel, amit 1990. februárjában ki is adtak. A könyv nagy siker volt.

     Az expedíció 1989-ben indult:  Kiszely István, az ismert  antropológussal, régészekkel, Balajthyval és Kérivel. Morvai vezette az expedíciót.  Barguzinban  meggyőződésük szerint megtalálták Petőfi sírját és csontvázát, azonban erről azóta is vita folyik tudományos berkekben.  Kéri Edit  

Még szintén kedvelheted...