ÁRPÁD VEZÉR LAKÓHELYÉNEK A FÖLDEL EGYENLŐVÉ TETT ALBA REGIA-NAK FOTÓI
A jobb felső sarokban a címer hiányzik. Talán az Óbudai címer?
AZ ÓBUDAI FEJÉREGYHÁZA-KIRÁLYI FEHÉR-ALBA REGALIS
A GOOGLE EARTH ingyenes programmal képek vetíthetők a műholdas felületre számitógépes fájlból. A metszetképek rávetítéséhez a kép nézetét kell megtalálnunk. A képrávetítés pontos azonosítást eredményez a képernyő alsó szegélyén megjelenő GPS koordináták alapján.
Nézzük a metszetképet és hozzá a műholdas képet! Nem nehéz azonosítási pontokat találnunk. Sőt kifejezetten könnyű ugyanis a város egykori védműveit még most is tökéletesen mutatja a műholdas program. A föld alatt lévő vizet is mutatja a műholdas kép, a növények szépen megrajzolják nekünk a vizek egykori helyét.
AZONOSÍTÁS-HASONLÍTSD!
„Árpád több vezér elott ért arra a hegyre, amelyet akkor Noénak hívtak (ad montem, qui Noe tunc appellaba-tur), és Magyarországnak (Hungariae) ezen a részén választott lakóhelyet (sauaeque habitationis sibi locus elegit) maga és csapata számára. Ott azután idok múltával Szent István (beatus Stephanus), a magyarok elso ilyen nevu királya, aki Árpád nemzetségébol származott (ex genere Arpadi defluxit) megalapította Fehér várost (Alba urbem condidit). Ezt a Fehér várost (Albensis ab urbe) azonban Alba Rega-lénak is hívják (quam vocant Alba Regalem, nomen accepit), amelyet mocsarak (in paludosis) vesznek körül”. Kézai Simon – amint már idéztem – Magyar Krónikájában is így tudja: „Miután átkeltek a Dunán és megérkeztek Pannóniába, maga Árpád azon a helyen állította fel sátrait, ahol késobb Albana civitas felépült”.
Etil=Víz-Etilburg=Vízvár(os)
Alba Regale a nagykevély keleti oldalában
Az előnézet szerinti bal oldali városrész hátsó vizesárka ami a Kevély keleti oldalán fut le. Az árok mentén ott a városfal.
SZ.F1 A vizesárok a műholdas területen.
SZ.F.2 Belső városfal a műholdképen
és a metszetképen
a terepen látható ugyanaz a fal
SZ.F3 Külső városfal. A piros csík a felszinen most is látható falat jelenti
A városrészek közt lévő területen még most is ott a víz nemrég ásatott vízelvezető árkot az önkormányzat.
A kék vonal a víz egykori helyét jelöli, és egyben megmutatja a város SZÉKESFEHÉRVÁR elhelyezkedését a területen.
és nézzük ismét a metszetünket…
Ugye most már látják?!