Arany László: Mars–enigmák – 2. Kutatási anyag – fordítás – 2006.
6. A Spirit marsjáró felvételei a Mars egéről
Az első felvételt a Spirit Műszaki navigációs kamerája készítette a marsi kutatásai 16. napján (Sol 016), szokatlan tárgyak jelenlétét igazolván a marsi égen. Megjegyzendő a Spirit képalkotásával kapcsolatban, a Műszaki navigációs kamera képfelbontó-képessége kicsivel jobb, és több részletet képes ezért megmutatni, mint a tudományos Panoráma kamera képalkotója – legalábbis ez derül ki a nagyközönség számára is elérhetővé tett fotókat elemezve, melyeken látható az égen „valami”. A most bemutatásra kerülő égi objektumok a Panoráma kamera felvételein is láthatók, de sokkal halványabban.
A kép előterében a felszín egy részletét láthatjuk, két sekélyebb bemélyedéssel. Jól megfigyelhetők a világosabb és sötétebb területek, a sziklák a középtől jobbra. Minderre azért hívom fel a figyelmet, mert ha az ember legközelebb ilyen hivatalos fotókat vizsgál, akkor tisztában legyen a pontos fényviszonyokkal, legyen összehasonlítási alapja.
Vessünk egy pillantást a jobb oldali kicsiny sötét objektumra a horizont felett – nyíl mutat rá – úgy fest, mintha kicsiny de szilárd tárgy lenne. Ilyen a konzisztenciája. Kicsiny mivoltát a közelebbi pillantás is megerősíti. Nézzük meg a másik nyíllal jelzett objektumot is. Jól láthatóan hiányzik az egyik része, a hivatalos képkivágás lefelezte. Könnyen észrevehető, az objektum függőleges irányultságú a Mars felszínéhez képest.
Ez a bizonyos látvány, rajta a két fekete „pöttyel” az égen, meglehetősen tipikus, hiszen újra és újra felbukkan a Spirit felvételein. Mindig pontosan ugyanabban a távolságban vannak, mozgásuk párhuzamos a horizonttal, mintha összetartoznának. Olykor a jelen két objektum hasonló vidékek felett bukkan fel, mint itt látható, olykor sokkal síkabb vidékek fölött, olykor magányos hegycsúccsal a távolban, megint máskor hegylánc felett. Mozgásuk nem sokkal tér el a bolygó tengelyforgásától, és nem kötődnek egyetlen speciális területhez sem.
Továbbá, ezek az objektumok olykor lefelé és felfelé is mozognak, mintha össze lennének kötve. Olykor közelebb vannak a horizonthoz, olykor eltávolodnak attól. Sokszor mindkettő látható, másszor csak a (balra lévő) függőleges irányultságú. Olyan is előfordul, hogy egyik sem látható, ilyenkor talán mindketten a horizont alatt, vagy messze felette vannak – kiesve a kamera látószögéből. A fotók sorozatából az derül ki, mindkét kicsiny objektum valós, nem pedig a képfeldolgozások „hibájából” került az égre.
Amire még szeretném felhívni a figyelmet, az az ég fényes textúrája. Észreveendő határozott mintázata. Pontosan ugyanez figyelhető meg valamennyi, az eget is ábrázoló, Spirit felvételen – az elkövetkezendő felvételeken alaposabban is szemügyre vesszük e jelenséget. Az égbolt itt teljesen tiszta, ezt várjuk el egy ritka légkörrel rendelkező égitesttől, nem látható rajta természeti képződmény. Mivel a Spirit felvételei ebből a szempontból azonosak, fontos mindezt megjegyezni.
A Kockázat (Hazcam) kamera felvétele
A második felvételt a „Kockázat” (Hazcam) kamera készítette a 12. napon (Sol 012). Az első és hátsó Hazcam kamerák jóval nagyobb parabolikus látószöggel rendelkeznek, ezért látjuk meghajlani a horizontot a bolygó felszínén. Ismét jól látható a bemélyedt terület, a nagyobb sötét szikla, ahogy az első képen is. A Guszev kráter térségében járunk. Nézzük meg az égboltozat mintázatát – melynek nem kellene ott lenni. Az égen ismét két objektum látható.
A második képet azért illesztettem be a sorba, hogy egyértelmű legyen: az égbolt textúrája és az égbolton feltűnő objektumok nem kamerahiba miatt keletkeztek, és nemcsak a Navigációs kamera felvételein láthatók. Az ég textúrája valamennyi Spirit-fotón észrevehető.
Az égen feltűnő objektumok legélesebben a Navigációs kamera fotóin láthatók, de feltűnnek a Panoráma kamera képén is, habár sokkal halványabban és nehezebben észrevehetően. Tudván azt, hogy a Panoráma kamera felbontó-képessége messze jobb, a minőségromlás a képek tömörítése miatt is bekövetkezhetett, ám sokkal inkább valószínű, szándékos, a nyilvánosságnak szánt minőségrontásról van szó.
A Spirit Műszaki Navigációs kamerájának felvétele
A harmadik képen már négy sötét objektum látható – nyilakkal jelezve. Kicsit halványabbnak és távolibbnak tűnnek, de mindez ezért, mert a kép méretét kicsit csökkentettük, hogy mind a négy elférjen rajta, emiatt valamivel kisebbnek tűnnek és messzebb lévőnek. Ha valaki követi a fotón megadott hivatkozást, eredetiben kissé alaposabban megvizsgálhatja azt.
Meglehetősen szokatlan képnek számít az itt bemutatott, hiszen a Spirit felvételein általában két objektum látható, az előbbiekben már tárgyalt megjelenéssel. Az mindenképpen egyértelműnek tűnik, hogy a négy objektum részben azonos lehet a korábbi kettővel, de mellettük további kettő, pontosan azonos tulajdonságokkal rendelkező is felbukkan.
Ami rendkívüli módon figyelemreméltó, az a következő: az első és a harmadik képen egyaránt látható, hosszúkás, függőleges helyzetben lévő objektum, mindkét hivatalos fotón – meg van csonkítva! Talán éppenséggel ezt az objektumot használták, mint referencia-pontot a a képeken látható horizont-magasság meghatározására.
Hasonlóan, igen figyelemreméltó az is, hogy mindezek az objektumok csak a leszállást követő periódusban jelennek meg a Spirit felvételein, akkor, amikor az hivatalosan „szoftverhibákkal küszködött”, s a hibák „kijavítását” követően, a rejtélyes objektumok is eltűnnek a felvételekről. Ez a tény meglehetősen különös… Vajon miért távolították el a fotókon látható objektumokat a Mars egéről? Netán önmaguktól „álltak odébb”?…
Az első kép nagyítása
A negyedik felvételen az első kép nagyítását láthatjuk. Amint tisztán kivehető, a felvételen erős zoomot alkalmaztak, sötétítést és kontrasztnövelést – emiatt az ég képe teljesen összezavarodik. Most már tisztábban látható a sötét, kerek objektum.
Jól megfigyelhető a háttér „abrosz” kinézete. A második képről kinagyított objektum képe itt – hangsúlyozott. Az égbolt mintázata a képtömörítés következménye. Fontos emlékeztetni, habár a Spirit kamerái hihetetlen jó felbontóképességgel rendelkeznek, a nagyközönség mindebből csak annyit érzékelhet, amennyit a NASA és a JPL hajlandó nyilvánosságra hozni eredeti minőségben. Az archívumokban látható felvételek túlnyomó többsége igen nagymértékben lerontott. A szándékos minőségrontás az enyhétől a nagyon súlyosig terjed, de inkább alkalmazzák az utóbbi megoldást.
8. Gigászi növények és nyíltvizű tavak a Marson
A következő fotók a Mars Observer M09-02042 katalógusszámú képszeletének részleteiből valók. Érdemes összevetni a M08-04688 jelű felvétellel. Szembetűnőek a hatalmas növények. A két felvétel annyiban is különbözik egymástól, hogy a rajtuk látható teremtmények életciklusa eltér.
A növények felfedezésének tudományos érdeme Joseph Skippert illeti. A felvétel felbontóképességének ismeretében a kép közepén látható növényre az egészen elképzelhetetlen 990 m-es átmérő adódik a legszélesebb pontjánál!
A második felvétel az egyik legjobb azok közül, melyeken tavakat láthatunk. A kék színű feliratok nyíltvizű tavakat mutatnak. A fehér nyilak jelentése balról-jobbra: rejtőző patak, a két nagy tavat kapcsolja össze; vízgyűjtő; patakok rendszere, a vízgyűjtőt és a nagyobbik tavat kötik össze.
A jelenleg tárgyalt fotó felbontása nem túl jó, a rajta megjelenő tórendszer léte nyilvánvaló. Számomra teljesen elképzelhetetlen, hogy bárki, jelen fotó szemrevételezése során bármilyen más, meggyőző következtetésre juthatna, mint arra, hogy a Mars felszínén nyíltvizű tavak találhatók.