Szent István koronája és kora

A honfoglaló magyarok vallásáról

A honfoglaló magyarok vallásáról

Mi az, amit mindenkinek a fejébe jó erősen belevertek, az adott téma kapcsán?

Történelmi tanulmányainkból úgy tudjuk, hogy afféle primitív, együgyű nép voltunk, akiknek mindent a szlávoktól kellett megtanulniuk és szavakat átvenniük, és pogányok voltunk, mindenféle sámánisztikus hiedelemmel bódították magukat és Szent István az, aki megkereszteli az országot…

Az én véleményem: a valóság teljesen más…

Mi alapján mondom?

Az alapján, ami mindenki számára elérhető, csak sose foglalták össze, nem mondják meg, nem mutatják meg, hol találhatod. Pedig nem is kell nagyon keresni…

Egyszerűen nem kapnak teret az efféle adatok, publikációk ott, ahol a közvéleményt alakítják.

Milyen régi a gondolat, hogy a kereszténységet nem Szent István térítése által kaptuk?

Nos, az, hogy a honfoglalók keresztények lehettek nem új keletű gondolat. Nézzük, mit ír Pap Gábor az Angyali korona, szent csillag című tanulmánykötetében:

„Az 1000-es dátummal kapcsolatban van egy másik komoly gond is. Az tudniillik, hogy a magyarság körében korántsem biztos, hogy a Szent István-i térítéssel kezdődött el a kereszténység. Ez megint nagyon régi vitatéma, a reformáció kori egyháztörténet-írásban már komoly formában megfogalmazódott. Debreceni Ember Pál egyháztörténetében külön fejezet szól „a magyarok lelki állapattyáról” a Szent István-i térítés előtt, és ahogy ő is kimutatja, ma is nagyon valószínűnek tűnik, hogy a kereszténységnek nem a római formáját értve ugyan, nem is a Bizáncban hivatalossá vált formáját, de létezett a kereszténység közöttünk.”

Honnan is jött népünk, hol is éltek a honfoglalás előtt? Valahol a Fekete-tenger, a Kaukázus környékén. Akkor nézzük, hogy milyen képet fest erről a területről, és az ettől még jóval keletebbre levőről Győrffy György történész. Ezzel csak meg akarom festeni a kor és a terület hangulatát:

„A nesztoriánus keresztények tudvalevőleg egy korai keresztény eretnekség követői. A szekta alapítója, Nesztoriosz konstantinápolyi pátriárka (428-431) tagadta azon hittételt, hogy Mária Isten szülőanyja (Theotokosz), ezért a 431. évi efezusi zsinat tanait eretnekséggé nyilvánította s Nesztorioszt száműzette. Követői Perzsiába és a szomszédos tartományokba menekültek.

A történész források alapján dolgozik. Vannak-e erre nézve írott adatok?

Természetesen vannak:

  1. Photius bizánci pátriárka: „A szót most Fehér Mátyás Jenő, a középkori magyarországi inkvizíció történetének kutatója veszi át. „A kijevi várban már manicheusoknak nevezi a magyar vezető réteget, tehát Álmos családját, Photius bizánci pátriárka. Eretnekséggel foglalkozó >>>apologetikus<< iratában seregszemlét tartva a bizánciakkal kapcsolatos népek fölött, 895-ben írja, hogy a >>>kijevi törökök manicheista eretnekség hívei<<.”
  2. Kijevi Krónikát: „A magyarok valának egykoron a mi igaz hitünkön, a görögön, merthogy a mi papjainkról vették fel a keresztséget. De nem lévén a mi papjainknak elég ideje, hogy áttegyék a szent könyveket a mi nyelvünkről az övékre, közelebb lévén a rómaiak, ma is azokkal élnek egységben.”
  3. Szent Gellért püspök: „Gellért püspök, aki hét éven keresztül Bakonybélben remetéskedett (egyes források szerint Szent István elküldte az udvartól), ez idő alatt megírta a Deliberatio… című majd ezer oldalra rúgó – egyébként dagályos, elkalandozó stílusa miatt – olvashatatlan művét. És ebben visszatérően arról panaszkodik (én úgy fogalmaznék, hogy állandóan fűnyírózott), hogy Magyarországon üldözik azokat, akik a manicheizmust üldözik.”

A fenti források egyértelműen elmondják, hogy a honfoglalók keresztények voltak.

Tudod te, hogy ennél jóval kevesebb és hiteltelenebb források alapján milyen történelmeket tudnak kerekíteni? A mi történészeink meg úgy gondolják, hogy ez az ő magánügyük, a buta népnek jó a pogányság, és taníttatják a pogány honfoglalókat…

No comment!

A katolikus internetes lexikon a Pázmány Péter Egyetem honlapján található, és az egyetem diákjai töltik fel az adatbázisát. Azért tartom fontosnak megjegyezni ezt, mert megint hivatkozom, illetve idézek belőle, és éppen a honfoglaló magyarok vallása kapcsán.

„Az ősmagyarok egyistenhívők voltak (->monoteizmus), mint minden sztyepi nép, mely közel él a természethez, Naphoz, Holdhoz, esőhöz, hóhoz, szélhez. A pusztai nagyállattartó lovas népek körében általános az egyistenhit; a belső-ázsiai uralkodó az Isten kegyelméből uralkodott a földön és őt képviselte. A hun király a „menny fia” volt.

Ez bíztató, mert azt mutatja, hogy még nincs teljesen veszve minden!

Még szintén kedvelheted...