A magyar megújulás útja

Stílustalan szörnnyé alakul a világörökségi zóna reneszánsz palotákat idéző lakóháza

Stílustalan szörnnyé alakul a világörökségi zóna reneszánsz palotákat idéző lakóháza

Nem jön ki a matek

Az elmúlt egy évben egymást érték a századfordulós belvárosi épületek tetőtérbeépítését vagy szintráépítését célzó projektek:

  • a Nagymező utcában fémrács mögé bújtatják az épp megszülető Hard Rock Hotel két új emeletét,
  • a Vörösmarty téren magastetőnek álcázzák a többszintes tetőtérátalakítást,
  • a Várkert rakparton a lakók hozzájárulása nélkül változtatják meg a városképet,
  • a Paulay Ede utcában pedig két emeletet építhetnek egy közel húszéves munkával a legtöbb értékétől megfosztott, néhány napig még az Ankertnek otthont adó műemlékre.

A felújításért cserébe sorra veszítik el varázsukat a belváros rossz állapotú épületei, és alakulnak felborult egyensúlyú, a XXI. század erőszakos beavatkozásának nyomát viselő furcsaságokká.

Narancsillat a levegőben

A projekt mögött a 2012-ben létrejött Paulay 39. Beruházó és Szolgáltató Kft. (2018. áprilisi átnevezéséig, illetve központjának Veszprémbe költöztetéséig GLB Second Kft.) áll, ennek egyik tulajdonosa a Széles Gáborhoz kötődő Radialis Real Estate feje, Fonyó Gábor. Ő nem újonc az üzleti életben, hiszen a többi közt a 2019 augusztusában létrejött Sas6 Loft Invest Kft. ügyvezetői posztját is betölti: a cég élén annak alapítása után alig két hónappal váltotta Serfőző Pétert, akiről a HVG kiderítette, hogy üzleti kapcsolatban állt az Orbán-kormány egykori szóvivőjével, Giró-Szász Andrással, nem mellesleg a sógora is volt.

A földesúri háború szereplői is feltűnnek

A Sas6 Kft.-ben Serfőző távozása után megjelent a szintén Fonyó Gábor által vezetett Dominustum Due Vagyonkezelő és Ingatlanhasznosító, amelynek tagjai közt Gyalog Zsolt és Gyalog Ferenc neve tűnik fel. Ők Fonyóhoz hasonlóan fontos szereplői voltak a NER 2019 nyarán kirobbant első „földesúri háborújának”, amelyben nagybirtokosok, illetve a körülöttük született csoportok tépték darabokra a Leisztinger Tamás egykori birodalmának fontos ékköveként számon tartott Agárdi Farm Kft területeit.

Megújulnak, mégis tovább pusztulnak

tényleg ez az egyetlen mód arra, hogy megmentsük a létfontosságú felújítások hiánya miatt lassan elporladó épített örökség papíron védett elemeit? Tényleg nincs megfelelő eszköz az önkormányzatok kezében arra, hogy megakadályozzák, vagy legalább alapvető formai elvárásokhoz kössék a tetőtérbeépítések és emeletráépítések engedélyeit?

A megfelelő válasz megtalálása március 1-jétől még nehezebb lesz, hiszen ekkortól megszűnik a 174 magyarországi járás, illetve 23 budapesti kerület jegyzőinek építésügyi hatósági hatásköre, feladataikat – így az építési és használatbavételi eljárások kiadását – az illetékes kormányhivatalok fogják ellátni.

Ilyen is lehetne

Az ATRIO Építésziroda Kft. 2014 tavaszán, vélhetően Paulay 39. Beruházó és Szolgáltató Kft. jogelődjeként létezett GLB Second Kft. számára készítette el az épület tizenöt lakásos tetőtérbeépítésének terveit, melyek azóta is elérhetők a stúdió Facebook-oldalán, mintaszerűen megmutatva, hogy miként festene itt egy, az épületekre a lehető legkisebb hatást gyakorló, azok arányait lényegesen nem megváltoztató, bár forradalmi ötleteket és újszerűséget egyáltalán nem ígérő átépítés:

24.hu/kultura/2020/01/22/paulay-ede-utca-39-haz-tetoter-beepites-vadasz-epitesz-studio/

Nem elérhető leírás a fényképhez.
A képen a következők lehetnek: égbolt

Még szintén kedvelheted...