Háttérhatalom

El fog folyni Magyarország ivóvíz-tartaléka a kriptovaluta-tőzsdéken?

Szekszárdi vízműtelepet vásárolt a FuturAqua

A FuturAqua pénteki tájékoztatása alapján a társaság 73 millió forint értékben megvásárolt egy kiemelkedően nagy vízhozammal rendelkező vízbázist Szekszárdon.

A társaság által közzétett tájékoztatás alapján a vízműtelepen összesen hét vízkút található, ezek közül kettő mélyfúrású kút: talpmélységük 370-375 méter, szűrőzésük 300 és 350 méter mélységben található, összesített vízhozamuk 2850 liter percenként.

Jelentős vízhozammal rendelkezik a területen található öt darab sekély fúrású kút is, amelyek összesített vízhozama 8200 liter percenként. A vízkutak összesített vízhozama alapján a vízbázis kiemelkedő jelentőségűnek mondható.

A digitális utalványok áráról még nem döntött a Futuraqua igazgatósága – mondta el Fodor István, a társaság elnöke az MTI érdeklődésére. Hozzátette: a kibocsátott 10 milliárd darab token ivóvíz-fedezete a Futuraqua által idén 70 millió forintért megvásárolt Szekszárdon található vízbázis lesz.

A közlemény szerint a vízműtelepen hét vízkút található, ezek közül kettő mélyfúrású kút, összesített vízhozamuk 2850 liter percenként.

„Az elvégzett vízvizsgálatok és hatósági szakvélemények alapján (.) a kút vize szigorú feltételek mellett ugyan, de akár ásványvízzé is minősíthető” – közölték. A két mélyfúrású kút termelési volumene a cég szerint alkalmas arra, hogy 4-6 éven belül a teljes kibocsátott watereum-mennyiség tulajdonosai ivóvízhez jussanak.

Fodor István ennek részleteiről azt mondta: társaságuk az ivóvizet – más nyersanyagokhoz hasonlóan – elsősorban befektetési céllal értékesíti, ugyanakkor lehetőséget biztosítanak a vízmennyiség átvételére. „Az ivóvízbe fektetni kívánók számára lehet pénzügyi alternatíva a digitális utalvány” – fogalmazott.

KRIPTOVALUTA ŐRIZHETI A VIZET

Júliusban érkezett a hír, hogy a pécsi székhelyű, a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett FuturAqua blockchain-alapú kriptovalutát hoz létre, Watereum néven. A cég a víz világpiaci kereskedelmének megteremtéséhez kapcsolódva tízmilliárd darab tokent (digitális utalványt) generált, amely vagyoni értékű jogot tartalmaz, így egy Watereum felhasználásával 1 liter ivóvíz vásárolható a FuturAquától. A Watereumot a már működő kriptovaluta-tőzsdékre viszi be a cég. Az ötlet a világon egyedülállónak számít, és kiszámítható – bár kissé utópisztikusnak tűnő – megoldásként járulhat hozzá a vízkészletek fenntartható kezeléséhez.

A társaság célja, hogy az ICO (Initial Coin Offering, token-értékesítés) keretein belül értékesítse a blokklánc-alapú vízkitermelési kvótákat. Többlépcsős értékesítési struktúrában kínálják majd eladásra a digitális utalványokat. Elsőként – a pre-sale fázisban – a befektetők és a társaság részvényesei számára lesz elérhető a Watereum, és ezután kezdődik meg a külső befektetőknek történő értékesítés, az úgynevezett private-sale fázis.

 

A FuturAqua üzleti modelljének a lényege, hogy ha egy tokentulajdonos bemutatja kriptopénzét a vállalatnak, akkor a meglévő valuta értékének megfelelő mennyiségű ivóvizet a cég kiszivattyúzza és elszállítja a vásárlónak. Fedezet gyanánt a vállalat egy 10 milliárd liternyi vizet tartalmazó vízbázist vásárolt Szekszárdon. A vízbázis méretének szemléltetésére hozott példa szerint ebből a mennyiségből 1 évig 9 millió embert lehet ellátni, ha 1 ember naponta 3 liter vizet fogyaszt el.

Összességében elmondható, hogy bár egyelőre kérdéses, hogy piaci oldalról megfelelő intenzitású lesz-e a kereslet a Watereum iránt, fenntarthatósági oldalról mindenképpen pozitívumnak számít a megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíztartalék megteremtésére való törekvés.

Még szintén kedvelheted...