Rejtőzködő fekete lyuk a világegyetem gyerekkorából
Az eddig talált legtávolabbi rejtőzködő fekete lyukra bukkantak a csillagászok a NASA Chandra röntgenobszervatóriumának adataiban.
Az Napunknál több milliószor vagy akár több milliárdszor nagyobb tömegű, szupernehéz fekete lyukak azáltal növekednek, hogy az őket körülvevő anyagkorongból anyagot szívnak el. A gyors növekedés következtében a fekete lyuk közelében erős sugárzás észlelhető. A kutatók ezeket az extrém fényes, kompakt forrásokat hívják kvazárnak.
A jelenlegi elméletek szerint a szupernehéz fekete lyuk kialakulásának kezdeti időszakában az anyagot az őt körülvevő korongból gyűjti be, amelyet egy sűrű gázfelhő táplál. Ez a felhő rejti el előlünk a kvazár fényének nagy részét. Ahogy a fekete lyuk magába gyűjti az anyagot, és egyre nagyobb tömegű lesz, a felhőből elfogy a gáz, míg a fekete lyuk és a fényes korong elő nem bukkan.
Az újonnan talált objektumra a PSO167-13 jelzésű kvazár megfigyelése során bukkantak, amelyet a Hawaiin működő Pan-STARRS Obszervatórium fedezett fel. Az innen származó optikai megfigyelések és más kutatások nagyjából 200 kvazárt fedtek fel, amelyek már akkor fényesen tündököltek, amikor az univerzum kevesebb, mint egymilliárd éves volt, ami mai korának körülbelül a 7 százaléka.
Vito kutatócsoportja a Chandrával vizsgálta a PSO167-13-as kvazárt és kilenc más, hasonlóan optikai tartományban felfedezett kvazárt. 16 órás megfigyelés után a PSO167-13-ból csupán három, viszonylag nagy energiájú fotont érzékeltek röntgentartományban. Mivel az alacsony energiájú röntgensugárzás könnyebben elnyelődik, mint a nagy energiájú, ésszerűnek tűnik, hogy a kvazárt gázfelhő rejti el, így csak a nagy energiájú röntgensugárzást észlelhetjük.
Bármi is a magyarázat, a Chandra által észlelt kvazár lehet a legtávolabbi rejtőzködő forrás, amely az ősrobbanás után mindössze 850 millió évvel alakult ki. A korábbi rekorder az ősrobbanás után 1,3 milliárd évvel keletkezett.
- Az eddig talált legtávolabbi rejtőzködő fekete lyukra bukkantak a csillagászok a NASA Chandra röntgenobszervatóriumának adataiban.
- A Napunknál több milliószor vagy akár több milliárdszor nagyobb tömegű, szupernehéz fekete lyukak azáltal növekednek, hogy az őket körülvevő anyagkorongból anyagot szívnak el.
- A jelenlegi elméletek szerint a szupernehéz fekete lyuk kialakulásának kezdeti időszakában az anyagot az őt körülvevő korongból gyűjti be, amelyet egy sűrű gázfelhő táplál.
- Az újonnan talált objektumra a PSO167-13 jelzésű kvazár megfigyelése során bukkantak, amelyet a Hawaiin működő Pan-STARRS Obszervatórium fedezett fel.
- Vito kutatócsoportja a Chandrával vizsgálta a PSO167-13-as kvazárt és kilenc más, hasonlóan optikai tartományban felfedezett kvazárt.
- Bármi is a magyarázat, a Chandra által észlelt kvazár lehet a legtávolabbi rejtőzködő forrás, amely az ősrobbanás után mindössze 850 millió évvel alakult ki.