Háttérhatalom

Romániában tesztelnek az amerikaiak 12 új típusú kipróbálatlan nukleáris minireaktort

Itt az új HTML struktúra a cikk törzsszövegével:

Romániában tesztelnek az amerikaiak 12 új típusú kipróbálatlan nukleáris minireaktort

Nincsenek kínai vagy orosz vakcináink, Brüsszel nem hagyta jóvá a használatukat, ellenben élvezhetjük a ki tudja, mely nagyvárosok mellé telepített kiskapacitású reaktorok áldásait.

Világpremier: hála a román–amerikai stratégiai partnerségnek, Románia nemsokára új, „zöld” nukleáris technológiák tesztelési helyszínévé válik. Alig egy évvel ezelőtt, 2020 szeptemberében, a NuScale Power nevű magáncég elnyerte az Egyesült Államok nukleáris biztonsági hatóságának engedélyét az SMR-technológiával működő erőművek építésére (kisebb kapacitású, önállóan is üzemelni képes, moduláris reaktorok – a szerk.).

Ahogy általában, a nagyhatalmak az új technológiákat (értsd: gyógyszerek, oltások, fegyverek stb.) harmadrangú országokon tesztelik, épp a hatalmas kockázatok miatt. Egy esetleges baleset valóságos katasztrófával érne fel, a lakosságra és a környezetre nézve egyaránt. Senki nem tudhatja, mennyire fog jól működni az új nukleáris technológia, csak néhány évvel az elindítása után. Megjegyzendő, hogy az Európai Unió még nem fogadta el, de mit számít? Ilyen apróságokon nem akadunk fenn.

„A kereskedelmi megállapodás része egy tizenkét modulból álló NuScale üzem megépítése, amely kezdetben 6000, bővítés esetén pedig 30 000 új munkahelyet hozna létre az Amerikai Egyesült Államokban és Romániában”,

áll a Fehér Ház közleményében. Másként fogalmazva, igazi boldogság szállt ránk, csak úgy, a semmiből.

Természetesen, az SMR-technológia „jelentősen hozzájárul egy karbonsemleges energetikai szektor és egy nulla kibocsátást megvalósító jövő megteremtéséhez”, emeli ki továbbá a közlemény. Úgyhogy ismét feltűnt a láthatáron a híres Green Deal. Vagyis mindaz, ami után lelkesen vágyakozunk, a brüsszeli és washingtoni politikusok szerint.

A Nuclearelectrica vállalat még 2019-ben (vagyis egy évvel azelőtt, hogy a technológiát engedélyezzék az Egyesült Államokban!) aláírt egy megállapodást a NuScale Powerrel, majd később kapott egy kis köszöntő ajándékot is:

egy 1,27 millió dolláros vissza nem térítendő támogatást, a 12 kiskapacitású nukleáris moduláris reaktor működési helyszínének megtalálásáért.

„Az Amerikai Kereskedelmi és Fejlesztési Ügynökség (USTDA) által a Nuclearelectricának nyújtott támogatás mai (2021. november 2., kedd – szerk. megj.) aláírása fontos lépés a kétoldalú energiaügyi együttműködés terén, és, ami még fontosabb, Románia jövőbeni gazdasági fejlődésében”,

szögezte le Adrian Zuckerman nagykövet, anélkül, hogy egyetlen szót szólt volna a biztonsági kockázatokról.

„Soha nem fogom támogatni, hogy hazánkban olyan nukleáris technológiákat működtessenek, amelyek még fejlesztési/tesztelési fázisban vannak, ha valaha is felmerülne ilyen probléma. Nincs fontosabb a gyerekeink biztonságánál. Úgy gondolom, hogy miután megépítenek néhány ilyen reaktort a gyártó országban, és azok működnek egy ideig, mi is komolyan elgondolkodhatunk egy ilyen lehetőségen”,

nyilatkozta akkor Nicolescu miniszter.

Az amerikaiak elindíthatták volna a projektet akár egy Arizona állambeli sivatagban is, ők mégis jónak látták eljönni Romániáig, több ezer kilométer távolságra. Ez önmagáért beszél, ami az óriási biztonsági kockázatokat illeti.

Igen, elfogadhatjuk, hogy az Amerikai Egyesült Államok ötvenegyedik tagállamává váltunk Európában, de nem fogadhatjuk el, hogy ennyire tiszteletlenül bánjanak velünk.

Nem vagyunk banánköztársaság, amely csak arra jó, hogy gyógyszereket, kísérleti vakcinákat (és itt nem a koronavírus elleni védőoltásra gondolok!) és mindenféle innovatív, de a lakosságra vagy a környezetre káros terméket teszteljenek rajta.

Még szintén kedvelheted...